Jak sprawić, żeby strategia SEO nadążała ze zmianami na stronie?

Jak sprawić, żeby strategia SEO nadążała ze zmianami na stronie?

SEO

Jedną z najważniejszych zasad dotyczących SEO jest zdolność adaptacji do nowych warunków. Trzeba być na bieżąco ze zmianami algorytmów wyszukiwarek, wdrażać i ewaluować zmiany na stronie oraz poza nią, budować kampanie SEO oraz wykonywać wiele innych czynności.

Implementacja wszystkich niezbędnych elementów jest łatwiejsza do omówienia niż zrobienia. W jaki sposób mieć pewność, że skupiasz się na odpowiedniej grupie docelowej? Skąd wiedzieć, czy wzrost ruchu pomoże w ekspansji Twojej marki? W poniższym artykule omówię jak dostosować swoją strategię SEO do wymagań biznesowych.

Scal strategię SEO ze strategią biznesową

Jeśli firma decyduje się na zmianę strategii biznesowej, na przykład przejście z modelu dla klientów detalicznych do modelu oferującego usługi innym firmom, podobną metamorfozę musi przejść strategia SEO.

Wszelkie zmiany w modelu biznesowym wymagają zmiany podejścia osób zajmujących się SEO. Bez tego będzie się celować w nieodpowiednią grupę odbiorców, co może doprowadzić do zwiększenia ruchu, ale nie będzie on się przekładał na konwersję.

Współpraca z działem marketingu

Jeśli firma, dla której wykonujesz pozycjonowanie strony internetowej posiada dział marketingu, musisz być z nim w stałym kontakcie. Po pierwsze, nie musisz wymyślać koła na nowo. Skoro istnieje jakaś gotowa strategia marketingowa, to z pewnością opiera się na jakichś danych, z których możesz skorzystać jako specjalista SEO.

Po drugie, nie ma sensu tworzyć strategii SEO oderwanej od strategii marketingowej. Taka taktyka prowadzi do działania w próżni, co negatywnie odbije się na kondycji całej marki. Dział marketingu powinien Ci pomóc zrozumieć odbiorcę, branżę i jej uwarunkowania oraz specyfikę działania firmy.

Stwórz nową bazę słów kluczowych

Gdy w firmie dochodzi do poważnych zmian w działaniu, może okazać się, że stara lista słów kluczowych jest już bezużyteczna. Pierwszym krokiem powinno być zbadanie zaktualizowanej listy konkurentów. Przeanalizuj ich ruch oraz pulę najważniejszych słów kluczowych. W tym celu możesz skorzystać z wielu narzędzi, z którymi pewnie jesteś obyty: SEMrush, Moz Keyword Explorer czy SimilarWeb.

Skup się na grupie docelowej

Dawniej uważano, że najważniejsze w SEO jest pozyskanie jak największego ruchu organicznego, a to pozwoli podnieść pozycję w wyszukiwarkach. Co z tego, że stronę odwiedzi wiele osób, jeśli nie będą one zainteresowane jej tematyką? Dziś znacznie lepszym sposobem na poprawę pozycji w rankingach jest ściągnięcie ruchu wysokiej jakości.

Dlaczego nie warto nam na przyciągnięciu wszystkich internautów? Istnieje kilka powodów do porzucenia ruchu niskiej jakości:

  • Generuje zerową wartość dla przedsiębiorstwa w kontekście sprzedaży czy leadów
  • Ma wysoki współczynnik odrzuceń
  • Ma niską liczbę przeglądanych stron na użytkownika
  • Pokazuje, że content nie jest istotny dla danej branży. To najistotniejsza kwestia z punktu widzenia pozycjonowania. Google stara się dostarczyć użytkownikom najlepsze wyniki wyszukiwania dopasowane do ich potrzeb, jeśli statystyki Twojej treści będą słabe, Google uzna, że content nie jest wart uwagi i zostanie zepchnięty w dół wyników wyszukiwania.

Skupienie się na odpowiedniej grupie docelowej pozwala na zwiększenie konwersji oraz poprawę statystyk dotyczących pobytu na stronie. Nie mówię tu o jakiejś drobnej poprawie, jeśli strona zdecyduje się skupić na dobrze wyselekcjonowanej grupie odbiorców, jej statystyki mogą się poprawić nawet o kilkadziesiąt procent. Google zauważy tę poprawę i będzie pozycjonowało wyżej treści danej witryny.

/ Strony www

Udostępnij wpis

O autorze

Komentarze

Komentarze wyłączone