Wskazówki dotyczące optymalizacji zdjęć

Wskazówki dotyczące optymalizacji zdjęć

Fotolia_48076848_XSW dzisiejszym Internecie elementy wizualne są coraz ważniejsze. Nie można przeceniać możliwości optymalizacji zdjęć i grafik. Nie mówię tu tylko o zmniejszeniu rozmiarów zdjęć, ale również o optymalizacji pod względem SEO. W poniższym artykule zebrałem kilka wskazówek pozwalających na lepsza optymalizację zdjęć.

Zdjęcia ze stocku nie pomogą Twojemu SEO

Użyte na stronie zdjęcia i grafiki powinny wyróżniać Twoją stronę. Wykorzystanie zdjęć z banków dostępnych online sprawi, że nie będą one w żaden sposób oryginalne. To samo zdjęcie jest prawdopodobnie użyte na dziesiątkach innych stron. Dlatego jeśli chcesz optymalizować zamieszczane na stronie zdjęcia, to po pierwsze musisz je wykonywać własnoręcznie lub zlecić ich zrobienie profesjonalnemu fotografowi. Upewnij się, że nie są wykorzystywane nigdzie indziej.

Zdjęcie oryginalne, wysokiej jakości

Im lepsze masz zdjęcia, tym przychylniej na Twoją stronę będą patrzeć użytkownicy, a dobre multimedia mogą pomóc w wypozycjonowaniu strony wyżej. Zrób dobre zdjęcia oferowanych produktów czy usług, zamieść zdjęcie swojego zespołu, w ten sposób zwiększysz przywiązanie klientów do marki. Wiele osób jest wyczulonych na wykorzystanie zdjęć stockowych i je całkowicie ignorują.

Niech każde dodane zdjęcie ma jakiś cel

Zdjęcia powinny opowiadać jakąś historię lub wyjaśniać jakąś rzecz. Wiele osób uczy się za pomocą wzrokowych elementów. Zdjęcia oddziałują również bardziej emocjonalnie niż długie bloki tekstu.

Choć warto zawsze dodać jakieś wizualne elementy do swoich tekstów, nie rób tego na siłę. Wymuszone zdjęcia nie dodają żadnej wartości. Dobrym sposobem na przyciągnięcie wzroku użytkowników jest również wykorzystanie wszelkiego rodzaju zrzutów ekranu, które przeprowadzają na przykład przez proces instalacji oprogramowania.

Uważaj na prawa autorskie

Nieważne jakiego zdjęcia byś nie użył, upewnij się, że nie łamie ono praw autorskich. Jeśli dane zdjęcie do kogoś należy, to sprawdź czy możesz je bez problemu zamieścić na swojej stronie, w przeciwnym razie możesz wpaść w tarapaty. W sieci na szczęście można znaleźć mnóstwo zdjęć na licencji Creative Commons, czyli możesz je wykorzystywać na swojej stronie bez konsekwencji.

Zasady korzystania z JPEG

JPEG to najpopularniejszy format zdjęć. Pozwala on na zachowanie wysokiej jakości przy jednoczesnej dużej kompresji. Dzięki temu możesz nie martwić się o ważące dużo zdjęcia, które opóźnią mocno ładowanie strony u użytkowników.

Pliki JPEG mają jednak swoje minusy. Nie nadają się zbytnio do wyświetlania obrazków z tekstem, ponieważ kompresja je rozmazuje. Dodatkowo nie wspierają przezroczystego tła, w przeciwieństwie do formatów PNG i GIF.

Zasady korzystania z PNG

PNG to kolejny z popularnych formatów zdjęć. Pozwala na zachowanie przezroczystości, najczęściej jest wykorzystywane do obrazków z logiem firmy czy obrazków z tekstem. Kolejnym plusem PNG jest fakt, że w przeciwieństwie do JPEG nie traci na jakości po kolejnych zapisach. Z drugiej strony potrafi jednak więcej ważyć.

Znajdź optymalny rozmiar bez straty jakości

Zdjęcia są często głównym powodem długiego ładowania stron. Jeśli musisz przyspieszyć swoją stronę, spróbuj zmniejszyć rozmiar zdjęć poprzez zmniejszenie ich rozmiaru oraz kompresję.

Należy jednak zachować ostrożność. Z jednej strony nie ma sensu wstawiać dużo szerszych niż szerokość strony, ale też nie można zrobić z nich nieczytelnych miniaturek, takie działanie nie będzie miało większego sensu. Podobnie sytuacja ma się z kompresją. Stosuj ją o ile wygląd zdjęć nie straci na tym za bardzo.

/ blog / Tagi: , ,

Udostępnij wpis

O autorze

Komentarze

Komentarze wyłączone